• Záverečná konferencia

Záverečná konferencia k projektu

„Máme vodu v suchu – prevencia pred povodňami

a suchom v areáli ZŠ s MŠ Margecany“

Dňa 29. júna 2015 sa konala v kinosále kultúrneho domu záverečná konferencia k nórskemu projektu „Máme vodu v suchu – prevencia pred povodňami a suchom v areáli ZŠ s MŠ Margecany“.

Konferencie sa zúčastnili žiaci našej základnej i materskej školy, pedagógovia, zamestnanci školy, zamestnanci obecného úradu, verejnosť, ako aj pozvaní hostia: starosta obce Igor Petrik, projektant obce Jozef Magda, realizátor stavby Ján Pribičko z firmy BD Plus, s.r.o., zástupcovia Dobrovoľného hasičského zboru v Margecanoch – Renáta Šumáková a Jozef Halcin, žiaci Súkromnej základnej umeleckej školy v Margecanoch a zároveň členovia detského folklórneho súboru „Jadlovček“ pod vedením svojich učiteľov – Klaudie Pribičkovej, Marty Foglarovej a Jozefa Novotného. Veľmi nás teší, že naše pozvanie prijal aj vzácny hosť – poslanec Národnej rady SR za stranu Smer - sociálna demokracia a zároveň podpredseda Výboru pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport – pán Dušan ČAPLOVIČ.

Všetkých prítomných na konferencii privítala riaditeľka školy Eva Mrázová, ktorá požiadala o krátky príhovor vzácneho hosťa pána Čaploviča. Slova sa ujal aj starosta obce Igor Petrik, ktorý pánovi Čaplovičovi odovzdal v mene obce malý darček – Kroniku obce Margecany. Po úvodných oficialitách prítomných v sále pozdravili žiaci SZUŠ v Margecanoch veselým, folklórnym vystúpením na vysokej profesionálnej úrovni.

S priebehom i výsledkami nórskeho projektu, ktorý je financovaný z prostriedkov Európskeho hospodárskeho priestoru a Úradu vlády SR, spontánnym a pútavým spôsobom, prostredníctvom prezentácie, oboznámila všetkých prítomných v sále pani učiteľka Zuzana Hvizdošová. Na prezentácii sa podieľala spolu s pani učiteľkou Janou Zahornackou. Žiaci mali možnosť pripomenúť si hlavné ciele a úlohy projektu, zaspomínať si, ako vyzeral školský dvor pred samotnou realizáciou stavebnej časti projektu, počas realizácie a ako to na školskom dvore vyzerá dnes. Keďže súčasťou projektu sú aj konkrétne výchovno-vzdelávacie aktivity, prítomní mali možnosť zoznámiť sa s realizáciou projektu na jednotlivých vyučovacích hodinách.

Po zaujímavej prezentácii nasledovala diskusia. Slova sa ujala riaditeľka školy, no dala priestor na otázky a odpovede aj žiakom a ostatným účastníkom konferencie.

Po konferencii sa konala v priestoroch základnej školy malá recepcia pre pozvaných hostí. Recepcie sa zúčastnil aj pán Čaplovič, ktorý si prezrel priestory školy i jej okolie. Aj pán Čaplovič má veľkú zásluhu na tom, že nórsky projekt mohol byť zrealizovaný v krásnom, upravenom prostredí školy medzi zateplenými, farebnými budovami.

Všetci máme radosť z jeho návštevy a hlavne z toho, že sa medzi nami cítil dobre a príjemne. Pevne veríme, že výsledky nórskeho projektu budú všetkým slúžiť v prospech hlavnej myšlienky – zvýšiť environmentálne povedomie v oblasti prispôsobenia sa zmene klímy, z hľadiska využitia dažďovej vody a následného šetrenia zdrojov pitnej vody.

Text: PaedDr. Eva Mrázová, riaditeľka školy

Foto: Ing. Jozef Mráz