• Základné informácie

Slogan projektu

"Mysli globálne, konaj lokálne" - "Think globally, act locally"

Supported by a grant from Iceland,Liechtenstein, Norway.

Co - financed by the State Budget  of the Slovak Republic.

Projekt je financovaný z grantov Islandu, Lichtenštajska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu EHP a zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

Spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

Názov projketu: Máme vodu v suchu - prevencia pred povodňami

a suchom v areáli ZŠ s MŠ Margecany

Názov programovej oblasti: Prispôsobenie sa zmene klímy -

prevencia pred povodňami a suchom

Názov výstupu programu: Prispôsobenie sa zmene klímy -

prevencia pred povodňami a suchom

Názov výstupu programu: Zvýšenie povedomia a vzdelania v

oblasti prospôsobenia sa zmene klímy

Názov relevantných výsledkov programu:

• Vypracovanie a propagácia osnov zameraných na manažment dažďových vôd a jej prepojenie na zmenu klímy pre základné školy.
          • Publikovanie všetkých informácií o programe " Prispôsobenie sa zmene klímy - prevencia povodní a sucha " pre širokú verejnosť prostredníctvom internetu.

Cieľ a environmentálne vzdelávanie:
          Výsledky realizácie projektu budú prostriedkom pre environmentálne vzdelávanie žiakov. Cieľom je zvýšenie environmentálneho povedomia  v oblasti prispôsobenia sa zmene klímy, z hľadiska využitia dažďovej vody a následného šetrenia  zdrojov pitnej vody.
          Vysadené dreviny budú plniť poznávaciu a estetickú funkciu. Miesto bude aj oddychovou zónou pre žiakov a širšiu verejnosť.
          Škola vypracuje vlastné vzdelávacie materiály pre realizáciu vyučovania. Vzdelávanie bude zahrnuté do výučby vybraných predmetov  (prírodoveda, biológia, chémia, svet práce a technika). Ciele vzdelávania budú zakomponované v  tematických výchovno-vzdelávacích programoch vybraných učebných predmetov a v pláne koordinátora environmentálnej výchovy.

Cieľové skupiny:

1. Deti - žiaci ZŠ s MŠ
          komunikačné nástroje - priame oslovenie, verbálna komunikácia spojená s názornými     ukážkami, elektronická komunikácia - web prezentácia, sociálne siete, youtubekomunikačné aktvitity - otvorené hodiny, beseda s odborníkom, praktická   výučba, zriadenie web prezentácie projektu, zdieľanie pozvánok a aktivít na sociálnych   sieťach.

2. Zamestnanci verejnej služby - pedagogickí zamestnanci školy - výsledky projektu  budú   slúžiť ako prostriedok pre environmentálne vzdelávanie žiakov.
           komunikačné nástroje - priame oslovenie, verbálna komunikácia, elektronická  komunikácia - email, pracovné porady.
           komunikačné aktvitity - beseda s odborníkom, otváracia propagačná akcia projektu  (konferencia), záverečná propagačná akcia (workshop)

3. Nezamestnaní - v priebehu realizácie aktivít projektu -
           komunikačná aktivita - priame oslovenie, telefonické oslovenie

4. Verejnosť
          komunikačné nástroje - priame oslovenie, verbálna komunikácia spojená s názornými  ukážkami, elektronická komunikácia - web prezentácia, sociálne siete, youtube
          komunikačné aktvitity - beseda s odborníkom, otváracia propagačná akcia projektu (konferencia), záverečná propagačná akcia (workshop)

Informačné aktivity a harmonogram vzdelávania:
          1. Otváracia propagačná akcia projektu (konferencia) - predstavenie projektu, jeho      ciele,     predpokladané výsledky formou prezentácie pre žiakov ZŠ s MŠ, rodičov a      širšiu verejnosť.

2. Záverečná propagačná akcia (workshop) - zhodnotenie realizácie projektu, ukážky    aktivít realizovaných v rámci naplňania cieľov projektu s dôrazom na prínos        projektu v   realizovaní enviromentálnej výchovy vo výchovnovzdelávacom procese a v   mimoškolskej činnosti, stanovenie úloh na zabezpečenie trvalej udržateľnosti projektu.

3. Využitie výsledkov projektu na realizáciu otvorených hodín ku Dňu vody  a Dňu   Zeme.

4. Zorganizovať pre žiakov a verejnosť  prednášku s besedou  s odborníkom v  oblasti    problematiky zmeny klímy so zameraním na manažment vôd.

5. Zriadenie webovej podstránky projektu v rámci existujúcej webovej stránky školy. Webová podstránka bude informovať verejnosť o základných cieľoch projektu, o
          novinkách realizácie projektu, o priebehu implementácie projektu. Bude obsahovať obrazovú dokumentáciu a kontaktné informácie.

Technické opatrenia:
          Predmetom projektu je areál ZŠ s MŠ, kde snahou je vyriešiť nakladanie s dažďovou vodou zo spevnených plôch areálu a čiastočne striech. Je zameraný v prvom rade na využitie dažďovej vody na závlahu novozaložených minizáhrad napodobňujúcich rôzne prírodné biotopy.

Navrhované sú 4 opatrenia:
          1. Povrchový vsak dažďovej vody zo striech a školského areálu formou suchých jazierok.
          2. Podpovrchový vsak dažďovej vody - zaústenie dažďovej vody do zbernej  akumulačnej nádoby s odvedením prepadu do podložia.
          3. Hlavné komunikačné trasy v areáli školy sa zrenovujú, aby splnili funkciu priepustnosti. Prebytočná voda bude odvedená do zbernej nádoby a suchých jazierok. Zachytená voda (cca 6 m3) sa využije na polievanie, zavlažovanie, čistene chodníkov v areáli školy, v budúcnosti sa môže využívať na splachovanie toaliet. Takéto nakladanie s dažďovou vodou zabezpečí šetrenie zdrojov pitnej vody.
          4. Vysadia sa dreviny, ktoré zabezpečia úpravu vodného režimu, zadržiavanie vody a vyrovnávanie teplotných rozdielov miestnej klímy.

Vizualizácia časti navrhovaných adaptačných opatrení