• Otváracia konferencia

„Máme vodu v suchu – prevencia pred povodňami a suchom                                 v areáli ZŠ s MŠ Margecany“

Dňa 6. augusta 2014 sme začali s realizáciou projektu „Máme vodu v suchu – prevencia pred povodňami a suchom v areáli ZŠ s  MŠ Margecany“, ktorý je financovaný z grantov Islandu, Lichtenštajnska a  Nórska prostredníctvom Grantov EHP a zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

Projekt realizujeme v areáli ZŠ s MŠ, kde snahou je vyriešiť nakladanie s dažďovou vodou zo spevnených plôch areálu a čiastočne striech. Je zameraný v prvom rade na využitie dažďovej vody na závlahu novozaložených minizáhrad napodobňujúcich rôzne prírodné biotopy.

Výsledky realizácie projektu budú prostriedkom pre environmentálne vzdelávanie žiakov. Cieľom je zvýšenie environmentálneho povedomia  v oblasti prispôsobenia sa zmene klímy, z hľadiska využitia dažďovej vody a následného šetrenia  zdrojov pitnej vody. Vysadené dreviny budú plniť poznávaciu a estetickú funkciu. Pedagogickí zamestnanci spracovali vlastné vzdelávacie materiály pre realizáciu vyučovania. Vzdelávanie bude zahrnuté do výučby vybraných predmetov  (prírodoveda, biológia, chémia, fyzika, svet práce, technika, čitateľská a pisateľská gramotnosť...). Ciele vzdelávania sú zakomponované v  tematických výchovno-vzdelávacích programoch vybraných učebných predmetov a v pláne koordinátora environmentálnej výchovy.

Do realizácie projektu a projektových aktivít budú zapojení žiaci základnej i materskej školy, ako aj širšia verejnosť – zamestnanci obecného úradu, hasiči, rodičovské združenie, detský folklórny súbor Jadlovček, odborníci v oblasti problematiky zmeny klímy so zameraním na manažment vôd...

Otváracia konferencia k  nórskemu projektu sa konala dňa 3. októbra 2014 v kinosále obecného kultúrneho domu. Konferencie sa zúčastnili žiaci našej základnej školy s materskou školou, žiaci a pedagógovia zo Základnej školy z Jakloviec, pozvaní hostia i širšia verejnosť.  Prítomných pozdravili krátkym kultúrnym programom členovia detského folklórneho súboru Jadlovček. Ciele  a  podstatu projektu priblížila všetkým prítomným prostredníctvom prezentácie Mgr. Zuzana Hvizdošová.

Pevne veríme, že tento projekt spríjemní našim žiakom pobyt v škole, skrášli areál školy, ktorý bude vnímať i širšia verejnosť našej obce, no hlavne prispeje k zvýšeniu povedomia a vzdelania v oblasti prispôsobenia sa zmene klímy.

Text a foto: PaedDr. Eva Mrázová,

riaditeľka školy a manažérka projektu