• Deň vody, Deň Zeme

DEŇ VODY a DEŇ ZEME

Dňa 17. 04. 2015 sa na našej škole uskutočnila akcia Deň vody a Deň Zeme s pod názvom: „Komu sa nelení, tomu sa zelení“.

Žiaci a učitelia si obliekli zelené a modré oblečenie a čakal ich od rána bohatý program. Hneď na začiatku vyučovania si žiaci v telocvični zaspievali a zapojili sa do hudobno-výchovného programu, ktorý zrealizovala umelecká agentúra H.A.N. ART z Banskej Bystrice. Žiaci si vypočuli informácie o správnom separovaní odpadu, ochrane životného prostredia a zdrojov pitnej vody. Videli obrázky z tých častí sveta, kde ľudia nemajú to šťastie otočiť ráno kohútikom a naplniť si pohár pitnou vodou.

Vzápätí sa prihlásili o slovo hasiči. Členovia Dobrovoľného hasičského zboru z Margecian si žiakov rozdelili na dve skupiny. Každá skupina absolvovala praktické ukážky správneho zakladania ohniska, čistenia studničky, hasenia ohňa a robenia protipožiarnej bariéry. Hasiči prostredníctvom prezentácie poukázali na ochranu životného prostredia zameranú na čistotu vodných tokov, poukázali na znečistenie Ružína ako aj na správny postup pri hasení požiaru.

Nasledovali tvorivé dielne pre žiakov prvého stupňa a aktivity pre žiakov druhého stupňa, ktoré však boli do veľkej miery znemožnené dažďom. Žiaci mali vysádzať živý plot a robiť bylinkovú skalku v zadnej časti školského areálu, ale kvôli dažďu sa tieto aktivity odložili a budú zrealizované v rámci hodín svet práce a technická výchova počas nasledujúceho týždňa. Žiakom bol poskytnutý náhradný program. Vyrábali napájadlo pre vtáčiky zo sadry, informačné panely a skupinové projekty zamerané na ochranu životného prostredia.

Pevne veríme, že aj vďaka takýmto akciám prispejeme k tomu, aby si žiaci uvedomili dôležitosť ochrany životného prostredia a najbližšieho okolia. Čísla znečistenia prírody a plytvania s prírodnými zdrojmi sú čoraz hrozivejšie a ak naozaj nezačneme niečo v tejto oblasti robiť pre prírodu aj my, som presvedčená, že naše deti nám budú v budúcnosti vyčítať, v akom žalostnom stave sme im zanechali svet. Uvedomme si, že kvalita života a hlavne zdravia budúcich generácií je v našich rukách a práve teraz je ten správny čas začať pre to naozaj niečo robiť.

Text: Mgr. Zuzana Hvizdošová

Foto: Ing. Jozef Mráz

Fotografie  z  workshopu nájdete vo fotoalbume.