Šaliansky Maťko 2019

Sofia Terézia Labaničová zo IV. A triedy si do recitačnej súťaže vybrala povesť Violy Jakubičkovej Kapušianky hrad. V okresnom kole sa umiestnila na 1. mieste a postúpila do krajského kola.  S povesťou zo spišského regiónu nás úspešne reprezentovala aj v krajskom kole dňa 28. februára 2019. Súťaž organizovalo Regionálne centrum mládeže v Átrium klube Košice.
                                                                                                           Mgr. Jana Mareková

Šaliansky Maťko 2016

Matúš Kubovčík z V. A triedy si do recitačnej súťaže vybral povesť Petra Karpinského Smižiansky zvon. V okresnom kole sa umiestnil na 1. mieste a postúpil do krajského kola.  S povesťou zo spišského regiónu nás úspešne reprezentoval aj v krajskom kole dňa 23. februára 2016. Súťaž organizovalo Regionálne centrum mládeže v Átrium klube Košice.
                                                                                                           Mgr. Jana Mareková

Tento chlapec, to som ja, Šaliansky Maťko.

Maťko preto, že ma tak volajú, a šaliansky preto,

že som sa narodil v Šali.

Súťaž v prednese slovenskej povesti  nazvali podľa

mňa

ŠALIANSKY MAŤKO

J. C. Hronského

Blahoželáme, Kristínka !

Dňa 13. februára 2013 sa Kristínka Kubovčíková, žiačka V.A triedy našej základnej školy, zúčastnila v  Košiciach krajského kola súťaže v prednese slovenských povestí pod názvom „Šaliansky Maťko“.

Táto súťaž sa od roku 1991 každoročne koná na podnet predsedu Miestneho odboru Matice slovenskej v Šali MUDr. Svetozára Hikkela, ktorý súťaž nazval podľa dátumu a miesta zrodu. V kalendári bolo meno Matej. A keďže krátko pred týmto dátumom v matičiaroch ešte čerstvo rezonoval dátum narodenia významného slovenského spisovateľa a matičného činovníka, zakladateľa a prvého predsedu zahraničnej Matice slovenskej Jozefa Cígera Hronského, originálny názov súťaže s priliehavým názvom  - „Šaliansky Maťko“ Jozefa Cígera Hronského - bol na svete.

Kristínka sa na prednes slovenských povestí pripravovala veľmi zodpovedne. Pod vedením p. učiteľky Evy Mrázovej pracovala na povesti „Cigánska princezná“, ktorú napísal Anton Marec, štyri mesiace. Prednes povestí je hodnotený náročnejšími kritériami, ktoré sú iné ako v ostatných recitačných súťažiach. Počas prednesu slovenských povestí recitátor musí zaujať poslucháča svojou vnútornou výpoveďou, svojím postojom k textu, ktorý sa recituje ťažšie ako napríklad texty zo súťaže „Hviezdoslavov Kubín“ práve preto, lebo v sebe zahŕňa oveľa menej priamej reči, s ktorou sa dá výrazne pracovať i pohrať. Kristínka toto všetko postupne zvládla. Zo školského kola postúpila do kola okresného, ktoré sa konalo 29. januára 2013 v Gelnici. Na okresnom kole súťaže Kristínka získala 1. miesto a zároveň postúpila do krajského kola súťaže. V krajskom kole podala veľmi dobrý výkon a prelomila ľady všetkých našich žiakov, ktorí sa tejto súťaže doteraz zúčastnili. Kristínka Kubovčíková svojím presvedčivým prednesom získala veľmi pekné ocenenie – „Čestné uznanie“.

Milá Kristínka! Ešte raz Ti srdečne blahoželáme a ďakujeme za Tvoj elán a čas, ktorý venuješ prípravám na zaujímavé súťaže. Budeme Ti naďalej držať päste, aby sa Ti darilo vo všetkom, do čoho sa ako žiačka našej školy prihlásiš... J

Text a foto: PaedDr. Eva Mrázová

(Fotky sú vo fotogalérii)