Základné informácie
Slogan projektu
"Mysli globálne, konaj lokálne" - "Think globally, act locally"
Supported by a grant from Iceland,Liechtenstein, Norway.
Co - financed by the State Budget of the Slovak Republic.
Projekt je financovaný z grantov Islandu, Lichtenštajska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu EHP a zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.
Spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.
Názov projketu: Máme vodu v suchu - prevencia pred povodňami
a suchom v areáli ZŠ s MŠ Margecany
Názov programovej oblasti: Prispôsobenie sa zmene klímy -
prevencia pred povodňami a suchom
Názov výstupu programu: Prispôsobenie sa zmene klímy -
prevencia pred povodňami a suchom
Názov výstupu programu: Zvýšenie povedomia a vzdelania v
oblasti prospôsobenia sa zmene klímy
Názov relevantných výsledkov programu:
- Vypracovanie a propagácia osnov zameraných na manažment dažďových vôd a jej prepojenie na zmenu klímy pre základné školy.
- Publikovanie všetkých informácií o programe " Prispôsobenie sa zmene klímy - prevencia povodní a sucha " pre širokú verejnosť prostredníctvom internetu.
Cieľ a environmentálne vzdelávanie:
Výsledky realizácie projektu budú prostriedkom pre environmentálne vzdelávanie žiakov. Cieľom je zvýšenie environmentálneho povedomia v oblasti prispôsobenia sa zmene klímy, z hľadiska využitia dažďovej vody a následného šetrenia zdrojov pitnej vody.
Vysadené dreviny budú plniť poznávaciu a estetickú funkciu. Miesto bude aj oddychovou zónou pre žiakov a širšiu verejnosť.
Škola vypracuje vlastné vzdelávacie materiály pre realizáciu vyučovania. Vzdelávanie bude zahrnuté do výučby vybraných predmetov (prírodoveda, biológia, chémia, svet práce a technika). Ciele vzdelávania budú zakomponované v tematických výchovno-vzdelávacích programoch vybraných učebných predmetov a v pláne koordinátora environmentálnej výchovy.Cieľové skupiny:
1. Deti - žiaci ZŠ s MŠ
komunikačné nástroje - priame oslovenie, verbálna komunikácia spojená s názornými ukážkami, elektronická komunikácia - web prezentácia, sociálne siete, youtubekomunikačné aktvitity - otvorené hodiny, beseda s odborníkom, praktická výučba, zriadenie web prezentácie projektu, zdieľanie pozvánok a aktivít na sociálnych sieťach.2. Zamestnanci verejnej služby - pedagogickí zamestnanci školy - výsledky projektu budú slúžiť ako prostriedok pre environmentálne vzdelávanie žiakov.
komunikačné nástroje - priame oslovenie, verbálna komunikácia, elektronická komunikácia - email, pracovné porady.
komunikačné aktvitity - beseda s odborníkom, otváracia propagačná akcia projektu (konferencia), záverečná propagačná akcia (workshop)3. Nezamestnaní - v priebehu realizácie aktivít projektu -
komunikačná aktivita - priame oslovenie, telefonické oslovenie4. Verejnosť
komunikačné nástroje - priame oslovenie, verbálna komunikácia spojená s názornými ukážkami, elektronická komunikácia - web prezentácia, sociálne siete, youtube
komunikačné aktvitity - beseda s odborníkom, otváracia propagačná akcia projektu (konferencia), záverečná propagačná akcia (workshop)
Informačné aktivity a harmonogram vzdelávania:
1. Otváracia propagačná akcia projektu (konferencia) - predstavenie projektu, jeho ciele, predpokladané výsledky formou prezentácie pre žiakov ZŠ s MŠ, rodičov a širšiu verejnosť.2. Záverečná propagačná akcia (workshop) - zhodnotenie realizácie projektu, ukážky aktivít realizovaných v rámci naplňania cieľov projektu s dôrazom na prínos projektu v realizovaní enviromentálnej výchovy vo výchovnovzdelávacom procese a v mimoškolskej činnosti, stanovenie úloh na zabezpečenie trvalej udržateľnosti projektu.
3. Využitie výsledkov projektu na realizáciu otvorených hodín ku Dňu vody a Dňu Zeme.
4. Zorganizovať pre žiakov a verejnosť prednášku s besedou s odborníkom v oblasti problematiky zmeny klímy so zameraním na manažment vôd.
5. Zriadenie webovej podstránky projektu v rámci existujúcej webovej stránky školy. Webová podstránka bude informovať verejnosť o základných cieľoch projektu, o
novinkách realizácie projektu, o priebehu implementácie projektu. Bude obsahovať obrazovú dokumentáciu a kontaktné informácie.Technické opatrenia:
Predmetom projektu je areál ZŠ s MŠ, kde snahou je vyriešiť nakladanie s dažďovou vodou zo spevnených plôch areálu a čiastočne striech. Je zameraný v prvom rade na využitie dažďovej vody na závlahu novozaložených minizáhrad napodobňujúcich rôzne prírodné biotopy.Navrhované sú 4 opatrenia:
1. Povrchový vsak dažďovej vody zo striech a školského areálu formou suchých jazierok.
2. Podpovrchový vsak dažďovej vody - zaústenie dažďovej vody do zbernej akumulačnej nádoby s odvedením prepadu do podložia.
3. Hlavné komunikačné trasy v areáli školy sa zrenovujú, aby splnili funkciu priepustnosti. Prebytočná voda bude odvedená do zbernej nádoby a suchých jazierok. Zachytená voda (cca 6 m3) sa využije na polievanie, zavlažovanie, čistene chodníkov v areáli školy, v budúcnosti sa môže využívať na splachovanie toaliet. Takéto nakladanie s dažďovou vodou zabezpečí šetrenie zdrojov pitnej vody.
4. Vysadia sa dreviny, ktoré zabezpečia úpravu vodného režimu, zadržiavanie vody a vyrovnávanie teplotných rozdielov miestnej klímy.Vizualizácia časti navrhovaných adaptačných opatrení