SmartFlora
Všeobecné informácie o projekte:
Tento projekt sme sa rozhodli vytvoriť preto, lebo my nie sme dobrí pestovatelia a nikdy nám v triede nič neprežilo. Potom prišiel triedny s nápadom, že by sme sa mohli zapojiť do takého to projektu no a po dlhých dňoch premýšľania, čo by sme mohli spraviť, sme prišli s nápadom, že vytvoríme uzavreté terárium. Funguje na rovnakom princípe ako bežné uzavreté terária, len s tým rozdielom, že celú starostlivosť oňho preberá micro:bit. Vetrá, dodáva svetlo a hlavne samo zavlažuje. Práve tým, že je toto terárium skoro samostatné, jedinú vec, o ktorú sa musíte postarať vy, je doplnenie vody do nádobky, je pekným doplnkom. To je výhodou, ak pracuje niekto v kancelárii. Dá sa použiť ako pekný doplnok, ktorý zaujme či už zamestnancov alebo klientov, no taktiež je vhodný aj ako darček.
Projekt vypracovali žiaci 9.A zo školy ZŠ s MŠ Margecany pod vedením p. uč. Mgr. Petra Gomoľu.
Rozdelenie úloh v tíme:
- Samuel Čudek- programovanie, zostrojenie celej riadiacej jednotky
- Marek Hradiský- vytvorenie 3D návrhov, zostrojenie obvodu, zabezpečenie súčiastok
- Natália Mackovjaková- vytvorenie terária, zabezpečenie rastlín, spísanie správy
Použité komponenty a nástroje:
- Micro:bit
- Oled displej
- Senzor vlhkosti
- Senzor množstva vody
- Vodná pumpa
- Senzor svetla
- LED pásy
- Káble
- Rastliny (Pellionia pulchra, Sedum terantum, Tillandsia aeranthos -z bot. záhrady)
- Terárium
- Hlina, štrk, uhlie, konárik
- Drevený vrch
Postup:
- Vytvorenie terária
Na vytvorenie sme potrebovali štrk, hlinu, uhlie, rastlinky a samotnú nádobu v ktorej to bude. Do čistej nádoby sme dali postupne štrk, uhlie a nakoniec hlinu. Bonsaj sme zostrihali na potrebnú veľkosť. Rozloženie rastlín bolo na nás. Následne sme do konárov vyvŕtali diery pre rastliny, ktoré nepotrebujú byť zasadené v zemi -Tillandsia aeranthos. Ako posledný krok sme to už len zasadili a naaranžovali, poliali vodou.
- Zapojenie obvodu, nastavenie nastavení
Po vytvorení terária sme začali pracovať na elektrických súčiastkach. V prvom rade sme skúšali či nám všetky súčiastky fungujú tak ako majú. Potom podľa schémy, ktorá sa vytvorila v programe Java Script, sa zapojil obvod a nastavil displej.
- Vytvorenie a tlač 3D súčiastok, QR kódu
V tomto kroku bolo treba vytvoriť vlastné návrhy v programe Tinkercad, v ktorom sa vytvoril návrh na menovky rastlín. Celá riadiaca skrinka sa vytvoril v programe Shrap 3D. Toto bolo trochu zložitejšie, lebo bolo potrebné premeriavať veľkosti a uhly aby sa to dalo zložiť, keď sa to vytlačí. Po vytlačení sa to zložilo a dal sa tlačiť QR kód, ktorý sa vytvoril ako prepojenie na stránku. V nej je popísaný celý postup starania sa o Smartfloru.
Zdrojový kód:
https://makecode.microbit.org/42854-48143-82795-94264 (zdrojový kód)
https://www.youtube.com/watch?v=IhflGluMcRQ (video na YouTube)
https://slovencina-iw.webnode.sk/ (stránka o projekte)
Zhodnotenie:
V rámci tímu sa nám pracovalo dobre, myslím, že celkom zaujímavou časťou bolo, ak mal jeden povedať a vysvetliť svoj nápad alebo riešenie napr. keď sme vymýšľali, ako bude vyzerať práve ten vrch, ktorým to zatvoríme a vrch, pod ktorý uložíme káble. Celkovo to bol príjemný zážitok. Síce nám to dalo veľa práce, či už vybaviť rastliny a súčiastky alebo to naprogramovať no aj tak si myslím, že už ako samotná skúsenosť je to dobrá vec.